kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Uzmanlara Göre Bebeklerde Emzik Kullanımı

Uzmanlara Göre Bebeklerde Emzik Kullanımı
22.11.2019
494
A+
A-

Bebeklerde emzik kullanımı, ebeveynlerin en sık yaptıkları işlerin başında gelir. Ancak uzmanlara göre emzik kullanımı çok da sağlıklı değil. 

Bebekler, huysuzlandıklarında genellikle bazı klasik hareketleri yaparlar. Annenin verdiği emzik dışında; parmak emme, biberon emme gibi hareketler aslında kısa sürede engellenmesi gereken durumlardır. Çünkü bu tip durumlar engellenmediğinde ilerleyen zamanlarda dudak ve yanak ısırma, tırnak yeme, diş sıkma-gıcırdatma gibi ağız alışkanlıkları, hem süt dişlerinde hem de sürekli dişlerinde problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bebekler, her zaman gerçekten ihtiyaçları olduğu için problem çıkartmazlar. İlgi ve alakayı üzerine toplamak için ağlayabilir ya da huzursuzluk çıkarabilirler. İlgi istediğini fark ettiğiniz anda bebeklerinizle ilgilenmek yerine onları emziklerle susturmaya çalıştığınız takdirde, sağlıksal problemlerin yanı sıra çocuğunuzun bilinç altını da etkilersiniz.

Bilinçsizce ve belki de tamamen iyi niyetle yapılan bu hareket, bebeğin sizlerle yeterince bağ kuramamasına ya da ilgi ve alaka almak istediğinde her defasında baştan savma tepkiler verilmesinin normal olduğunu düşünmesine yol açabilir.

ilginizi çekebilir: Bebeklerde Dikkat Sorunu: Bebeğinizin Dikkatini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bebeği Sakinleştirmek İçin Emzik Kullanmak Doğru mu?

Ağız alışkanlıkları bir çok probleme neden olabilir

Basit bir şey gibi görünse de aslında bebeklerde ağız alışkanlığı beraberinde başka problemleri de getiriyor. Uzmanlar, konuyla ilgili bilgi verirken; “bebeklerde ağız alışkanlığı, gün içerisinde süresine bağlı olarak bazı problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Dişlerde kapanış bozuklukları, ön dişlerin kapanmaması, diş eti hastalıkları ve konuşma bozuklukları gibi sorunlara neden olabilmektedir. Genellikle bu tip problemler yaşandığı halde anne-babanın bu durumu ciddiye almadığı görülür.” 

Bebekleri için emzikleri çok fazla kullanan ebeveynler, her zaman kolaya kaçıyor sayılmaz. Kendisi bulunamadığı ya da müsaitlik sağlayamadığı alanlarda tabii emzik kullanması doğaldır. Fakat sürekli kullanılan ve alışkanlık haline getirilen emziklerin hijyen problemi olduğunu da unutmamak gerekir. Bunun yanında, bebekken sürekli emzik kullanan çocuklarda diş ve diş eti problemleri görülme sıklığı artmaktadır.

Bebeği Sakinleştirmek İçin Emzik Kullanmak Doğru mu?

Uzmanlara göre ağız alışkanlıklarının 3-5 yaşlar arasında bırakılması gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda süt dişlerinin düşmesi ile sürekli dişlerin çıkması döneminde, dişlerde ve ağız yapısında bozuklukların çıkmaması için bu tip durumlara dikkat etmeyi gerektirdiğini bildiren uzmanlar, gerekirse bu konuda psikolog desteğinin alınması gerektiğini vurguluyor.

Çocuğunuzun sabit dişlerini çıkaracağı dönemde de karşınıza problemlerle gelecek olan emzik kullanma alışkanlığı, bu dönemde mutlaka bir diş hekimiyle danışarak hareket etmeniz gereken bir dönem olacaktır. Kalıcı dişlerin çıkmasından sonraki süreçte düzeltilmeye kalkılan pek çok problem çok daha ağrılı, zahmetli ve uzun sürede yanıt verecektir.

Bebeği Sakinleştirmek İçin Emzik Kullanmak Doğru mu?

Anne-Babalar nasıl davranmalıdır?

Uzmanlar, bebeklerde emzik alışkanlığının ileri derecede olması durumunda, ağız ve diş yapısında sorunların çıkabileceğine işaret ederek, ailelerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini bildiriyor. Bebeklerde emme içgüdüsünü tatmin eden ve bebeğe güvende olduğu hissini veren emziğin anatomik formda olmasına özen göstermek ve bununla birlikte bebeğin ilk dişlerinin sürmesinden itibaren (6-8 ay) emzik kullanımının bırakılması için gerekli müdahalenin yapılması gerektiğini vurguluyor.

Emzik kullanımını bıraktıktan sonra bebeğinizin iyi hissetmediğini ya da bebeğinizle başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız, sebze meyvelerden de yardım alabilirsiniz. Doğal formlarda üretilmiş, diş kaşıma ve emme görevini diş ve diş etine zarar vermeden yerine getiren ürünler de işinize yarayabilir.

Bebeği Sakinleştirmek İçin Emzik Kullanmak Doğru mu?

Çocuklara sert tepkiler vermeyin

Emzik kullanımının doğru olmadığının bilincinde olan aileler, genellikle çocuklarının ağız alışkanlıklarını bırakmaları için sert davranırlar. Aslında bu da kendi başına bir sorundur. Çünkü çocukta aldığı kararların sürekli yanlış olduğu izlenimini vermeye başlar ve çocuk büyüdüğünde de kendi başına karar veremez hale gelebilir.

Bu yüzden ağız alışkanlıklarını bırakmaları için uyarıcı cümleler kullanmaları veya zararlı olduğunu ifade eden kelimeler kullanarak çocukların bu tip alışkanlıklarını bırakmalarını sağlamak gerekmektedir. Çocuklarınız her şeyi anlar ve algılayabilir. Onlara gösterdiğiniz her davranış, büyüme çağındaki her bebek için ya da her çocuk için birer anıdır ve tecrübe olarak eklenir.

Emzik alışkanlığını bıraktırmak istediğinizde bunu suçlayıcı ya da utandıracak durumlara düşürerek değil bunun örneklerini göstererek yapabilirsiniz. Evet, bir yetişkin yerine koyarak ona doğru ve yanlışı ayırt etmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ kuvvetlenirken bebeğinizin de özgüveni zedelenmemiş olur.

ilginizi çekebilir: Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Ne Zamandır?

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.