Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

0
156

Banka kara liste sorgulaması, son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı kredi ve kredi kartı borçlarının ödenemez hale gelmesini etkilemiştir. Bu da vatandaşların kara listeye girip girmedikleri konusunda merak etmelerine neden oluyor.

Kara listeye girmek demek, herhangi bir bankadan ne kredi ne de kredi kartı alamamak demektir. Bu yüzden banka ile çalışan kişilerin kara listeye girmemek için son derece dikkatli olmaları gerekir, ödemelerini zamanında ve aksatmadan yapmaları gerekir.

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Her banka, müşterisine kredi veya kredi kartı verir. Ancak bunun da belli bir sınırı vardır. Mesela uzun dönem kullandığınız bir kredi kartını düşünün ya da iş yeriniz için çek defteri aldığınızı düşünün. Zamanı geldiğinde ödemezseniz, bu bankadaki kredi notunuzun düşmesine neden olur. Biraz daha ileriye gidip icralık duruma düşerseniz o zaman da banka sizi kara listeye alır.

Kara listeye giren bir kişi, hiçbir şekilde herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı alamaz bir daha. Bu nedenle bu konuya oldukça dikkat etmelisiniz. Yani eğer bir işiniz yoksa kredi kartı almayın. Ya da iş sahibi olsanız bile limiti yükseltmenin faydalı bir şey olduğunu düşünerek gücünüzü aşan bir limiti bankanızdan talep etmeyin. Çünkü kullandığınız her kredi ya da kredi kartı, ödemediğiniz borç durumunda bir daha bankadan yararlanamama durumunu da beraberinde getirecektir.

Peki, banka kara liste sorgulaması nasıl yapılır?

Asıl olan mesele de budur. Bir dönem kara listede olabilirsiniz. Ancak bu ömür boyu peşinizden gelecek bir sicil değildir. Aradan geçen zaman dilimi, daha sonraki banka işlemlerinizde düzenli ödemeler yapmanız ya da kullandığınız kredi kartlarının taksitlerini zamanında ödemeniz, kara listeden çıkmanızı sağlayabilir. Bunu aslında öğrenebilirsiniz. Ancak yapmanız gereken elinize bir kalem kâğıt alıp, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bir dilekçe yazmak olacaktır. Bunun haricinde bir işlem yapmak istiyorsanız yine Ankara’da yer alan Merkez bankasının iletişim numarasından arayarak işlem yapabilirsiniz. Faks yolu ya da mail yoluyla da dilekçenizi gönderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İletişim Bilgileri:

Adres: TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Cad. 10 Ulus 06100 Ankara

Telefon: (0312) 507 5000

Faks: (0312) 507 5640

E-Mail: iletisimbilgi@tcmb.gov.tr

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here