kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yeni Nesil Blockchain Platformu: Avalanche (AVAX) Nedir, Nasıl Alınır?

Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans uygulamaları (DeFi) ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağdır

Yeni Nesil Blockchain Platformu: Avalanche (AVAX) Nedir, Nasıl Alınır?
11.01.2023
172
A+
A-

Avalanche (AVAX), merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının, protokollerinin ve varlıklarının oluşturulmasına ve yönetilmesine olanak tanıyan bir kripto para birimi ve merkezi olmayan bir platformdur.

Birbirleriyle birlikte çalışabilen, zincirler arası iletişim ve varlık transferlerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir alt ağ ağı olan Avalanche ağı üzerine inşa edilmiştir. AVAX, yüksek verim ve düşük gecikmeli işlemleri mümkün kılmak için tasarlanmıştır ve mutabakat mekanizması, Avalanche-X mutabakat algoritmasının değiştirilmiş bir versiyonuna dayanmaktadır.

1572 altcoin seçeneği ile alım satım yapabileceğiniz Gate.io’ya %20 sürekli komisyon indirimi ile kayıt olmak için tıklayın.

Avalanche (AVAX) Kim, Ne Zaman Kurdu?

Avalanche (AVAX) Coin Nedir

AVAX, Avalanche blok zinciri platformunun yerel kripto para birimi olan Avalanche token’ının simgesidir. Avalanche, tanınmış bir bilgisayar bilimleri profesörü ve blok zinciri araştırmacısı olan Emin Gün Sirer liderliğindeki deneyimli araştırmacı ve geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından 2020 Eylül ayında kurulmuş bir platformdur.

Avalanche (AVAX)’nin Altyapısı

Avalanche, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmak ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerini dağıtmak için bir blok zinciri platformudur.

Avalanche-X adı verilen ve “Practical Byzantine Fault Tolerance” (PBFT) algoritmasının bir varyantı olan bir mutabakat mekanizması kullanır. Bu, platformun saniyede yüksek sayıda işlemi ve düşük gecikme süresini desteklemesini sağlar.

Avalanche ağı, farklı dApp’lerin ve DeFi protokollerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilebilen birden fazla alt ağdan veya “sanal zincirlerden” oluşur. Her sanal zincirin kendi mutabakat kuralları vardır ve Avalanche-X, Ethereum’un Proof-of-Work (PoW) veya Proof-of-Stake (PoS) algoritmaları gibi farklı mutabakat algoritmalarını kullanacak şekilde yapılandırılabilir.

Avalanche Ekosistemi

Avalanche ekosistemi, çeşitli dijital varlık türlerinin ve bunlarla ilişkili protokollerin oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlayan merkezi olmayan bir platformdur. Avalanche mutabakat protokolü üzerine inşa edilmiştir ve bir alt ağlar veya “sanal zincirler” ağı boyunca işlemler için yüksek verim ve düşük gecikme süresi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Her sanal zincir, belirli bir varlık veya uygulama türünü destekleyecek şekilde özelleştirilebilir ve kendi fikir birliği kurallarını ve yönetişim yapılarını çalıştırabilir.

Avalanche ayrıca, varlıkların sanal zincirler arasında kolayca taşınmasını sağlayan çapraz zincir iletişimi için yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Bu, karmaşık, çok zincirli dApp’lerin ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının oluşturulmasını sağlar.

Avalanche ekosistemi ayrıca geliştiricileri ve kullanıcıları desteklemek için bir dizi araç ve hizmet içerir. Avalanche-X geliştirici platformu, sanal zincirlerin ve varlıkların oluşturulması ve yönetilmesi için bir dizi API ve SDK sağlar ve Avalanche-CX programlama dili akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına olanak tanır. Ayrıca Avalanche gezgini, kullanıcıların ağdaki varlıklar ve işlemler hakkındaki bilgileri görüntülemesine ve sorgulamasına olanak tanır.

Avalanche (AVAX) Özellikleri Nelerdir?

Avalanche (AVAX), Avalanche ağındaki farklı alt ağlar veya “sanal zincirler” arasında hızlı ve güvenli işlemler, yüksek ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri platformudur. Avalanche’ın temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

Çoklu zincir mimarisi: Avalanche, her biri kendi mutabakat mekanizmasına, tokenlerine ve yönetişim kurallarına sahip olabilen birden fazla sanal zinciri destekler.

Yüksek verim: Avalanche saniyede binlerce işlemi destekleyecek şekilde tasarlanmıştır, bu da onu merkezi olmayan finans (DeFi) ve oyun gibi uygulamalar için uygun hale getirir.

Birlikte çalışabilirlik: Avalanche, sanal zincirler arasında varlıkların ve verilerin zincirler arası aktarımını destekleyerek zincirler arası merkezi olmayan uygulamaların (dApps) oluşturulmasını sağlar.

Esnek mutabakat: Avalanche, Avalanche konsensüs algoritmasının bir varyasyonu olan Avalanche-X ve sanal zincirlerin kendi konsensüs mekanizmalarını seçmelerine olanak tanıyan Takılabilir Konsensüs dahil olmak üzere farklı konsensüs mekanizmalarını destekler.

Yönetişim: Avalanche, Avalanche ağının yerel belirteci olan AVAX sahiplerinin ağ yükseltmeleri ve protokoldeki değişiklikler için teklifleri oylamalarına olanak tanıyan yerleşik bir yönetişim sistemine sahiptir.

Güvenlik: Avalanche, hızlı kesinlik sağlamak için tasarlanmış Avalanche-X adlı yeni bir mutabakat algoritması kullanır; bu, işlemlerin birden fazla onaya gerek kalmadan bir bloğa dahil edildikten sonra nihai olarak kabul edildiği anlamına gelir. Ayrıca Avalanche, genel kullanım durumları için akıllı sözleşmeler için güvenli bir mekanizma sağlar.

Avalanche (AVAX) Nasıl Alınır?

Birçok global ve yerli kripto para borsasında listelenen Avalanche (AVAX) coin satın almak için öncelikle güvenilir bir borsa bulmak gerekir. Gate.io, Binance, Huobi, MEXC, ICRYPEX ve Bitexen kripto borsalarından birine kayıt olarak satın alabilirsiniz.

Gate.io kayıt olmak için tıklayın
Binance kayıt olmak için tıklayın
Huobi kayıt olmak için tıklayın
MEXC kayıt olmak için tıklayın
ICRYPEX kayıt olmak için tıklayın
Bitexen kayıt olmak için tıklayın

Avalanche (AVAX) Yorumları

Kripto para yatırımı yapılmadan önce coin hakkında yapılan yorumların değerlendirilmesi önemlidir. Avalanche (AVAX) yorumları incelendiğinde, projesi ve fiyat hareketlerinin piyasanın düşük olduğu seviyelerde bile seviyesini koruması, kullanıcıların olumlu şekilde yorumlamalarını etkilemektedir.

Ancak coin yorumları, günden güne değişebildiği için alım-satım yapmadan önce mutlaka güncel Avalanche (AVAX) yorumlarının incelenmesini öneririz.

Shiba Inu (SHIB) Nedir, Nasıl Alınır?Bitcoin Nasıl Alınır? En Güvenilir 18 Bitcoin Sitesi
Gate Token (GT) Nedir, Nasıl Alınır?FEG Token (FEG) Nedir, Nasıl Alınır?

SSS

AVAX uzun vadede ne olur?

AVAX hakkında yorum yapan uzmanlara göre 2026 yılında AVAX’ın fiyatının yükseleceği düşüncesi var. Ancak hiçbir kripto para hakkında gelecek tahmininde bulunmak doğru değildir.

AVAX arzı sınırlı mı?

AVAX Token, sınırlı bir arza sahiptir. Projenin ilk etabında başlangıç arzı 360.000.000 token olarak belirlenmiştir. Maksimum arz ise 720.000.000 olarak kabul edilmiştir.

AVAX nereden alınır?

AVAX coin birçok kripto borsasında yer alır. Ancak en iyi kripto para borsaları arasında yer alan Binance, Gate.io, KuCoin, Huobi, ICRYPEX, Bitexen, Paribu, BTCTurk gibi platformlar, satın alma işlemi için daha uygundur.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.