Aracınız Kışa Hazır mı, Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız?

0
81

Aracınız kışa hazır mı, aracınızı kışa nasıl hazırlarsınız? Tüm bunlarla ilgili en geniş bilgileri, yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Pek çok sürücü; hem aracının ömrünü uzatmak, hem yüksek performans elde etmek, hem de olası daha büyük sorunlara meydan vermemek adına aracını yılda iki kez periyodik olarak bakıma sokuyor. Bu rutinlerin arasında en önemli olan elbette ki, zorlu hava şartlarının araç sahiplerini ve araçları yorduğu kış aylarına hazırlık rutini olan kış bakımı. Araçların kışlık bakımı nasıl yapılmalı, özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Aracınız Kışa Hazır mı, Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız?

Neden Kışlık Bakım Yaptırmak Zorundayım?

Kış ayları her ilimizde farklı şekilde seyretse de; ülkemiz genelinde pek çok ilimiz bu mevsimi soğuk ve bol yağışlı geçirmektedir. Bu yağış; bazı illerde yağmur bazı illerde ise yoğun kar yağışı şeklinde gözlenmektedir. Kış şartları sadece araçlarımızın genel işleyişini değil, sürücüleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Kaygan zemin, azalan yol tutuşu, kısalan görüş mesafesi gibi olumsuz etkiler yazık ki her yıl yüzlerce kazaya da zemin hazırlamaktadır. Aracınızı kış şartlarına hazır hale getirmeniz sadece sizin ve sevdiklerinizin değil, karşınızdaki diğer insanların emniyeti açısından da son derece hassas ve atlanmaması gereken bir konudur.

Aracınız Kışa Hazır mı, Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız?

Kış Lastikleri Ne Zaman Takılmalı?

Kış bakımı dendiğinde akla gelen ilk unsur lastik değişimidir. Genellikle kış lastiklerinin takılması için karlı ve buzlu havaların gelmesi beklense de, bu oldukça yanlış bir tutumdur. Oysaki hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düşmeye başlamasından itibaren kışlık lastiklere geçiş yapılmalıdır. Sadece kar ve buz değil aynı zamanda yağmur yağışı, gizli buzlanmalar da araçların yol tutuşunu kaybetmesine, özellikle de virajlarda savrularak direksiyon hâkimiyetinin kaybına neden olmaktadır. Bu tüm araç sahiplerinin son derece hassas davranması gereken en önemli noktaların başında gelmektedir.

İlginizi Çekebilir  En Güzel Kız Bebek İsimleri

Kış lastiği

Motor Bakımı Şart

Antifriz kontrolünün yapılması, kış bakımının en önemli parçalarından biridir. Soğuk havalarda motorun donmasının önüne geçilebilmesi için antifriz kullanılması şart. Ayrıca soğutma kanallarının temiz kalması ve motorun daha uzun yıllar aynı performansta kullanılabilmesi için kış öncesinde mutlaka motor soğutma sistemi, hava filtreleri ve antifriz bakımı yapılmalı, motor yağı kontrol edilmelidir.

motor bakımı

Fren ve Debriyaj Balataları Hayati Risk Faktörü

Fren balataları sağlam olmayan bir araca binmek herhalde bir sürücünün en büyük kâbuslarından biridir. Fren mesafesi, debriyajın işlevini tam anlamıyla yerine getirmesi olabilecek pek çok kazanın önüne geçecektir. Bu ayrıntılar her daim en önemli ve en dikkat edilmesi gereken konularken, yol kayganlığının arttığı ve dolayısı ile fren mesafesinin uzadığı soğuk günlerde daha da önemli bir hâl almaktadır.

Fren ve Debriyaj

Camsuyu ve Silecekler

Silecekler kuru havalarda geri plana atılarak çok önemsenmese de,işlevselliğinde yaşanabilecek aksamalar özellikle yağışlı havalarda hayati derecede önem taşımaktadır. Bu nedenle, yağışlar başlamadan önce; ön ve arka silecek motorları kontrol edilmeli, sileceklerin ayarları yapılmalıdır. Aksi takdirde en küçük bir yağışta bile yol görüşünüz kapanacağından, kaza riskiniz artacaktır.

Camsuyu ve Silecekler

Yolda kalmak istemiyorsanız

Kış şartları araçların tüm aksamını olduğu gibi aküyü de fazlasıyla etkilemektedir. Bu nedenle, ansızın yolda kalmak istemiyorsanız aracınızın kış bakımı sırasında akü şarj devrelerini de mutlaka kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Soğuk havalar akünüzün daha kısa sürede bitmesine yol açabilir.

Aracınız kışa hazır mı

Ampullerin Kontrolü

Özellikle, görüş mesafesinin kısaldığı sisli havalarda ve gece kullanımlarında aydınlatma son derece önemlidir. Kış aylarında farlarınızın verimli bir şekilde çalışması hem görüş mesafenizi uzatmanız, hem de gizli buzlanmaları daha kolay bir şekilde fark edebilmeniz açısından daha da önem kazanmaktadır. Aracınızı kışa hazırlarken tüm aydınlatmalarınızın çalışır vaziyette olduğundan emin olmanız ve ampullerinizi kontrol ettirmeniz can güvenliğiniz için yapmanız gerekenler arasında yer almaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here