Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın

0
55

Aracınıza iyi ve kaliteli bir araç kamera sistemi taktırmak sadece olası kazalarda değil; pek çok açıdan işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Konuya tam olarak hakim değilseniz ve ne tür bir kamera sistemi taktıracağını kafanızda netleştiremediyseniz; yazımıza Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın. “ Bir araç kamera sisteminde dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir, araç kamera sistemleri ne işe yarar? “ gelin, ayrıntılara hep birlikte bakalım.

Bir Araç Kamera Sisteminde Bulunması Gereken Özellikler

Bu konu ile ilgili ayrıntılara geçmeden önce, “neden araç kamera sistemi taktırmalıyım?” sorusuna bir cevap arayalım isterseniz. Araç kullanan hemen herkesin bildiği gibi trafik son derece riskli, aynı zamanda da olayların kontrolünün tamamen sizin elinizde olmadığı bir ortamdır.  Bu da demek oluyor ki; siz ne kadar dikkatli, ne kadar kuralcı ve ne kadar tecrübeli bir şoför olursanız olun kaza yapma olasılığınız daima bulunmaktadır. Çünkü trafikte olayların akışını belirleyen tek unsur siz değilsiniz yazık ki!

Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın

Kimi zaman karşıdan gelen bir sürücü, kimi zaman zemin şartları, kimi zaman hava muhalefeti, kimi zamanda aracınızdaki teknik aksaklıklar bir kaza nedeni olabilir. Tabi ki hiçbirimiz temenni etmeyiz ama olası bir kazada, özellikle de sizin dışınızdaki herhangi bir nedenden kaynaklan bir kazada araç içi kamera sistemlerinin ne kadar gerekli olduğunu anlayabilirsiniz. Sadece bu kadar mı? Hayır tabi ki! Eğer iyi ve çok fonksiyonlu bir kamera sistemi tercih ederseniz; araç hırsızlıklarında, aracınıza arkadan çarpılması durumunda, araç takip mesafesi ayarlamada ve geri parklarda da kamera sisteminizin oldukça yararını görebilirsiniz. Peki, sizin için en uygun, en iyi araç kamera sistemi hangisi nasıl anlayabilirsiniz? İşte size fonksiyonel bir araç kamera sisteminde bulunması gereken özellikler:

İlginizi Çekebilir  Hata Yapmaktan Korkmayın

1. Geniş Kamera Görüş Açısı

Bir araç kamera sistemi taktıracaksanız, alacağınız sistemde arayacağınız en önemli özelliklerden biri geniş görüş açısına sahip olması. Böylelikle olası bir kazada araç kameranız tüm detayları rahatlıkla kaydedebilecektir. Bunun için tercih edeceğiniz kameranın görüş açısının en az 130 derece olmasına dikkat etmelisiniz. Piyasada farklı markaların 165 dereceye kadar varan araç kameraları bulunmaktadır.

2. Döngüsel Kayıt Özelliği

Araç içi kameralardaki en büyük sorunlardan biri; kamera depolama alanının yetersizliğidir. Özellikle de 24 saat kayıt özelliğine sahip olan kameralarda döngüsel kayıt özelliğinin bulunması çok daha önem  kazanmaktadır. Böylelikle kayıt alanı yetersiz olsa bile kameranız en eski tarihli kayıtlardan başlayarak eski görüntülerin üzerine yenilerini kaydetmeye devam edebilecektir.  Bu nedenle, bir araç kamerası markası ya da modeli belirlerken döngüsel kayıt özelliği bulunup bulunmadığı kesinlikle sorulmalıdır.

3. Diyafram Açıklığı

Diyafram açıklığı bir kameranın gece çekim kalitesi açısından son derece önemlidir. En basit kameralar bile gündüz iyi-kötü çekim yapabiliyorken; gece, ışığın yetersiz olduğu zamanlarda da işinize yarayacak kalitede görüntü çekebilmeniz için diyafram açıklığının F1.8 ve daha altında olması gerekmektedir. Bir araç kamerasının diyafram açıklığının değeri ne kadar düşükse o kadar iyi ışık alabildiği anlamına gelir. Özellikle geceleri sık yolculuk yapıyorsanız bir araç kamerasında arayacağınız özelliklerin başında kesinlikle bu gelmeli.

Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın

4. Yüksek Çözünürlük

Kamera çözünürlüğü kaliteli bir görüntünün olmazsa olmazı. Eğer edindiğiniz araç içi kamera sisteminin çözünürlüğü düşükse; yazık ki görüntüye ihtiyaç duyduğunuz anda elde edilen çekimlerin size gerekli derecede yardımcı olamama ihtimali oldukça yüksek. Özellikle ani gelişen kazalarda ve vur-kaç yapılması durumunda hem karşıdaki aracın plakasının tespiti hem de sürücüsünün kimlik tespiti açısından bu kamera görüntülerinin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.  Bu nedenle aracınıza taktıracağınız kameranın çözünürlüğünün en az 1080 p olmasına dikkat etmenizde yarar var.

İlginizi Çekebilir  Yeşil rengin anlamı nedir, psikolojik etkileri nelerdir?

5. 7/24 Kayıt Özelliği

Araç kamera sisteminizin kayıtta olması; sadece aracınızın trafikte seyir halinde olduğu zamanlarda değil, aracınız park halindeyken de son derece önemli ve gerekli. Bizler trafik kazalarını hep seyir halindeyken aklımıza getirsek de park halindeki araca vurulup kaçılması, tampona sürttürülmesi, ya da geçiş mesafesini ayarlayamayarak duran araca yandan hasar verilmesi de oldukça sık rastlanan kazalar arasında. Üstelik bunların pek çoğunda kazaya neden olanı tespit etmek ve bulmak son derece zor hatta neredeyse imkânsız. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamanız adına bütçenizi biraz daha zorlayarak da olsa 24 saat koruma özelliği yani kesintisiz kayıt özelliği bulunan araç kamera sistemlerini tercih edebilirsiniz.

6. GPS Desteği

Araç kameralarının bir kısmında bulunan GPS desteği özelliği; kaydedilen görüntülere konum bilgisi ekler. Yani, herhangi bir nedenle bu görüntülere ihtiyaç duyduğunuzda görüntünün ne zaman ve nerede çekildiği bilgisi elinizin altında olacaktır. Bu da olası kazalarda hem kaza tutanağı hazırlanırken hem de sigorta işlemleri sırasında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

7. Arka Görüş Kamerası

Trafik bu, kazanın ne zaman ve nereden geleceği hiç belli olmaz. Araç içi kamera sistemlerinin büyük bir kısmı aracınızın ön görüş açısını kaydedecek şekilde tasarlanmış olabilir. Fakat bağlatacağınız araç kamera sistemini tam anlamı ile bir güvenlik tedbiri olarak düşünüyorsanız hem ön kameraya hem de arka kameraya ihtiyacınız var demektir. Ayrıca; arka kameranızı geri parklarda da rahatlıkla kullanabilir, olabilecek ufak tefek park kazalarının ve tabi ki ortaya çıkabilecek hasarların da böylelikle önüne geçebilirsiniz.

Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın

8. Takip Mesafesi İhlâl İkazı

Hepimizin bildiği gibi trafikte meydana gelen kazaların büyük bir bölümü; takip mesafesi kuralına riayet etmeyen sürücüler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kimi zaman dalgınlıktan, kimi zaman da fazla kendine güvenden takip mesafesini aşarak yakın takipte bulunan sürücüler, öndeki aracın ani fren yapması durumunda ne yazık ki her iki taraf içinde istenmeyen kazaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aracınız için tercih edeceğiniz kamera sisteminde yer alan “takip mesafesi uyarı özelliği” sayesinde standart aralığı rahatlıkla yaralayabilecek, aşmanız durumunda ise araç içi kamera sisteminiz tarafından hem sesli hem de görüntülü olarak ikaz edileceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Kur’an-ı Kerim’de Geçen Erkek İsimleri

Yukarıda sizinle paylaştığımız tüm özellikler hem sizin hem de aracınızın güvenliği bakımından son derece önemli özellikler. Tabi ki araç içi kamera sistemi fiyatları eklenen her özelliğe göre biraz daha fazlalaşıyor. Ve elbette ki her bireyin bu tür ekstra harcamalar için ayırabileceği bütçe farklı farklı. Fakat iyi ve işlevsel bir kamera sistemi tercih ettiğinizde bunu uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanabileceğinizi de göz önünde bulundurmak gerekir. Hepinize kazasız  ve sorunsuz sürüşler diliyoruz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here