Ağız kokusu neden oluşur, nasıl önlenir?

0
132

Ağız kokusu, her insanda bulunabilen ve sıradan bir durumdur. Toplum içinde bazen utanca neden olsa da aslında bu durumu çok büyütmemek sadece çözüm aramak gerekir.

Midenin aç kalması, yenilen yemeklerin dişlerin arasında kalması sonucu oluşan plak ağız kokusuna en çok neden olan durumlardan biridir. Bununla ilgili çok fazla çalışma yapılmış aslında. Ağız kokusu nasıl giderilir ile ilgili bilgi veren uzmanlar, önerdikleri bazı basit tekniklerle bu sorunun kolaylıkla çözülebileceğini söylüyor.

Ağız kokusu neden oluşur, nasıl önlenir?

Ağız kokusu neden olur?

Kuru ağız (kserostomi), ağzın daha az tükürük üretmesi, mide bakterilerinin koku ürettiği gastrointestinal problemler ve diyet yapılırken vücudun koku ve asit bırakarak yağı bıraktığı sıkı diyet programlarında en sık görülen problemlerin başında ağız kokusu gelmektedir. Elbette bu durumlar normaldir ama normal olduğu için de herhangi bir önlem almamak doğru değildir. En nihayetinde her insan toplum içine girer ve konuşur. Karşısındaki kişinin rahatsız olmaması, iletişim kurmada başarılı olmak adına önemlidir, bu nedenle ağız kokusunu önlemek için yapılması gerekenlere önem vermesi gerekir.

Ağız kokusu neden oluşur, nasıl önlenir?

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın

Diş fırçalamayan insan kaldı mı bilmiyorum ama varsa da kesinlikle bir an önce bu işe el atması gerekir. Uzmanların verdiği bilgilere göre ağız kokusuna en çok neden olan şeylerden biri de dişlerin fırçalanmamasıdır. Hem ağız sağlığı hem diş sağlığı açısından dişlerin günde en az 2-3 defa fırçalanması gerekir.

Dişlerinizi düzenli fırçalayın

Asitli yiyeceklerden sonra dikkat!

Asitli yiyecek ve içecekler sanırım her insanın hayatında yer edinir. Portakal, elma, muz ve sıradan bildiğiniz meyvelerde veya sebzelerde de asit vardır. Bunun yanında kola ve diğer asitli içeceklerde de aşırı derecede asit bulunmaktadır ve bunlar ağız kokusuna neden olan şeylerdir. Uzmanlar, asitli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden 30 dakika sonra kesinlikle dişlerin fırçalanması gerektiğini vurguluyor.

İlginizi Çekebilir  Coronavirus (Korona Virüs) Nedir, Nasıl Başladı, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Asitli yiyecekler

Diş fırçanızı değiştirmeyi unutmayın

Çoğu zaman insanlar değiştirmeleri veya yenilemeleri gereken araç ve gereçleri değiştirmekten imtina ederler. Aslında basit durumlar gibi görünse de bu tip dikkatsizlikler ciddi problemlere yol açabilmektedir. Ağız kokusunu gidermek ve ağız sağlığınızı korumak için kullandığınız diş fırçası da böyledir. Uzmanlar, 3 ayda bir kesinlikle diş fırçasının değişmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Diş fırçanızı değiştirin

Nasıl bir diş macunu kullanıyorsunuz?

Marketlerde veya kişisel bakım ürünleri satan mağazalarda, eczanelerde ve bakkallarda kolaylıkla diş macunu bulabilirsiniz. Ama kullandığınız macunun ne kadar doğru olduğundan emin olmazsanız başınız belada demektir. Diş macunu seçerken macunun flüorürlü olmasına dikkat etmenizi öneririz. Bu şekilde bir macun aldığınızda ağız kokusundan daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Diş macunu seçimi

Ağız kokusunun nedenleri başka olabilir

Bazen de tüm bu söylediklerimizi yaptıkları halde ağız kokusundan kurtulamadığını belirten kişiler olabiliyor. Ağız kokusu, sadece diş veya ağız sorunlarından kaynaklanan bir durum olmayabilir. İç hastalıklar veya yaşadığınız başka bir hastalık da buna neden olabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken tek şey uzman bir hekime görünmek ve sorunun nedenine inerek çözüm bulmak olmalıdır.

Uzmana danışın

Ferah bir nefes için bunları yapın

  • Ağızda biriken bakteriler, yemek artıkları dişlerde ve dilin üzerinde ince bir tabaka haline gelmeye başlar. Sadece dişleri fırçalamak ağız kokusunun önüne geçmek için yeterli değildir. Aynı zamanda dilinizi de fırçalamanız gerekir. Tabi dilinizi macunla fırçalamamaya dikkat etmelisiniz veya eczaneden dil fırçası
  • Dişeti çizgisi ile dişlerin arasına sık yemek artıkları girer. Bu durum da yine ağız kokusuna davetiye çıkartan durumlardan biridir. Bunun için diş ipi kullanabilirsiniz.
  • Diş fırçası seçiminin önemi sadece dişler için geçerli değil, aynı zamanda yanakların da temizlenmesi gerekir. Bunun için diş fırçası serken yanak temizliğine uygun olan bir fırça tercih etmenizi öneririz.
  • Ağız kokusunu önlemeye yardımcı olan ağız bakım ürünleri vardır, özellikle ağız bakım suyu kullanarak ferah bir nefes alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Ferah bir nefes için

Uzmanlara danışın

Yukarıda da aslında bahsettik ama konumuzun sonuna gelmişken yeniden hatırlatmakta fayda görüyoruz. Ağız kokusuna neden olan tek şey dişler, yanaklar veya dil değildir. Bunun haricinde farklı hastalıklar da bu duruma neden olabilen şeylerdir. Bu yüzden söylediklerimizi uyguladığınız halde ağız kokusundan kurtulamıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmanızı ve bilgi almanızı öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here