Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

0
179

Adet döneminde rahim filmi çekilmez. Bu dönemi takip eden sonraki 3 hafta içinde çekilir. Rahimde ve rahim tüpü kanallarında oluşan rahatsızlıkların tespit edilmesi için çekilen rahim filmi (HSG), adet döneminde çekilmez.

HSG veya diğer adıyla rahim filmi, rahim ve rahim tüpü kanallarında meydana gelen rahatsızlıkların nedenini öğrenmek amacıyla istenen bir filmdir. Bu bölgelerde oluşan enfeksiyon ve lezyonlar, kadın hastalıkları arasında en sıkıntılı ve üzerinde en çok durulması gereken sorunların başında gelmektedir. Rahim filminin çekilmesindeki bir diğer amaç ise 1 yıldan uzun süre korumasız ilişkiye girdiği halde hamile kalamayan kadınların “neden hamile kalamadıkları” ile ilgili bilgilere ulaşmak amacıyla da kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Çoğu zaman kadınlarda korkuya neden olan rahim filmi, aslında korkulacak boyutta bir işlem değildir. Günümüz modern tıp dünyasının gelişmiş olması sayesinde “ağrısız rahim filmi” çekilmektedir. Yani sosyal medya sitelerinden veya farklı yerlerden duyulan birtakım şeyler, rahim filmini yansıtmamaktadır.

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Rahim filmi (HSG) neden çekilir?

Rahim boşluğu ve rahim tüplerinin ne durumda olduğunu saptayabilmek, burada oluşan sorunların ana nedeninin ne olduğunu anlayabilmek amacıyla çekine rahim filmi, kısırlık ile ilgili bilgilere ulaşmak amacıyla da çekilmektedir. Bunun yanında rahim ile ilgili meydana gelen tüm hastalıklar ve problemlerin çözümünde ve tedavisinde de yine rahim filmi (HSG) çektirilebilmektedir.

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Rahim filmi, hamile kalma şansını arttırır

Genel kanı, rahim filminin ağrılı ve sıkıntılı olması yönünde olsa da aslında çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan kadınlar için rahim filmi, umut ışığı niteliğinde bir işlemdir. Film çekiminden önce rahim ağzından verilen kontrast madde, aynı zamanda rahim tüpü kanallarında tıkanma söz konusu ise açılmasına da yardımcı olmaktadır. Bu da genellikle rahim filminden sonraki 6 aylık dönemde kadınların hamile kalma şanslarını arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve bilinmesi gereken önemli yöntemler

Hamile kalamayan kadınların neden hamile kalamadıkları ile ilgili anatomik bir durumun olup olmadığını incelemek amacıyla da çekilen rahim filmi, tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda da çekilmektedir.

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Tüp bebek tedavisinden önce neden rahim filmi istenir?

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri de neden tüp bebek tedavisine başlamadan önce rahim filmi istenir konusudur. Rahim filmi, yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece kısırlık nedenlerini araştırmak için kullanılan bir görüntüleme yöntemi değildir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi (HSG) çekilmesinin en büyük nedeni; embriyonun rahim içinde tutunabilmesini zorlaştıracak etkenlerin olup olmadığını tespit etmektir. Tüp bebek tedavisine engel olabilecek bir durum varsa, HSG sayesinde bu durum tespit edilerek ortadan kaldırılabilmektedir.

Rahimden kaynaklı olarak birçok problem oluşabilmektedir. Düşük, kürtaj ve çeşitli rahim ameliyatlarından sonra rahim içinde yapışıklıklar meydana gelmektedir. Bu durumun daha net şekilde ortaya konularak incelenmesi için doktor HSG çektirilmesini isteyebilir.

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Rahim filmi (HSG) kimlerden istenir?

  • Hamile kalmak isteyip 1 yıl boyunca korumasız ilişkiye girdiği halde hamile kalamayan kadınlardan,
  • Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen kadınlardan rahminin uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla,
  • Tekrarlayan düşük yapma durumlarının tespit edilmesi durumunda,
  • Histeroskopi ameliyatlarından sonra rahim boşluğu ve rahim tüpü kanallarının kontrol edilmesi için istenir,
  • Düşük veya kürtajdan sonra adet kanaması azalmış ise istenir,
  • Tüp alma, tüp bağlama veya tüp tıkama ameliyatlarından sonra rahmin durumunu kontrol etmek amacıyla istenir.

HSG çekimi adetin kaçıncı günü yapılmalıdır?

Rahim filmi, ciddi anlamda bilgi ve birikim gerektiren bir işlem olmakla birlikte her dönemde çekilebilen bir film türü değildir. Kadınların adet günlerinin hesaplanarak yapılmasının nedeni de budur. Adet döneminde rahim iç dokusunun (endometriyum) kalınlığının ideal boyuta gelmesinden dolayı alınan görüntülerden elde edilen sonuçlar daha net olur. Bu yüzden en ideal dönem, adet kanamalarından sonraki ilk 3 hafta olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir  Cilt bakımı için çok para harcamayın

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Rahim filmi çektirmek ağrılı mı?

Çoğu zaman kadınlarda korkuya neden olan rahim filmi, aslında sanıldığı kadar korkulacak ve ağrılara neden olabilecek bir işlem değildir. “Ağrısız rahim filmi” olarak da bilinen HSG hakkında yapılan asparagas haberlerin neden olduğu bu durum hakkında bilgi veren radyoloji uzmanları, rahim filminin ağrısız olduğunu belirtmektedir. İlaçlı rahim filmi olarak da bilinen bu film, rahim ağzından verilen ilacın ufak bazı ağrılara neden olsa da ciddi ağrıların yaşandığı doğru değildir. Rahim tüpü kanalları üzerinde olumlu etkiler bırakan bu ilaç sayesinde bazen hamile kalamayan kadınların sorunları bile çözüme kavuşabilmektedir.

Adet döneminde rahim filmi çekilir mi?

Rahim filmi nerede çekilir?

Rahim filmi (HSG) birçok özel hastanede ve kadın doğum uzmanlarının bulunduğu devlet hastanelerinde çekilmektedir. Devlet hastanelerinden randevu almak son zamanlarda zor olduğu için daha çok acil durumlarda özel hastaneler tercih edilmektedir. Rahim filmi fiyatı, genel olarak orta düzeyde maddi güce sahip olan her kadının çektirebileceği düzeydedir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here