Açık MR Nedir, Faydaları Nelerdir?

1
232

Açık MR veya halk arasındaki diğer adıyla “açık emar” tıp dünyasında yaşanan gelişmeler ve ilerlemeler sayesinde MR çekimine engel durumların olması halinde daha kolay MR çekimini sağlayan yeni ve gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir.

Emar, MR; Manyetik Rezonans Görüntüleme kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Tıp dilindeki açıklaması; vücutta ayrıntılı resimler oluşturmak amacıyla kullanılan, içerisinde güçlü mıknatısların olduğu radyo dalgaları ve bilgisayarın kullanıldığı bir görüntüleme testidir. Hastalıkları teşhis etmek veya hastanın tedaviye yatkınlığını değerlendirmek amacıyla kullanılan MR, Röntgen filmleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarından farklı olarak sağlık üzerinde zararlı olan iyonlaştırıcı radyasyon kullanmamaktadır. Bu da herhangi bir şekilde hastanın vücudunda yan etki oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır.

Açık MR Nedir, Faydaları Nelerdir?

Emar (MRG) nedir?

İnsan vücudundaki doku ve organları ayrıntılı bir şekilde görüntülemeye yardımcı olan içerisinde güçlü mıknatısların olduğu, radyo dalgaları ile bilgisayarın birleştirilmesi ile kesitsel olarak hastadan görüntü almaya yardımcı olan Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), hastalık hakkında en doğru bilgileri sunar. Hasta MRI cihazına girdiğinde manyetik alan hastanın vücudunda geçici olarak hidrojen atomlarını yeniden düzenler. Radyo dalgaları, bu hizalanmış atomların çok zayıf sinyaller üretmesine neden olur ve bu sinyaller, organın kesitsel olarak görüntülemesine yardımcı olur.

Açık MR nedir?

MR’ın tanımı ve ne işe yaradığı hakkında yukarıda verdiğimiz bilgilerden sonra son dönemlerde daha çok tercih edilmeye başlanan açık MR hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır.

Teşhis gerektiren hastalıklarda kişinin organlarından veya dokularından kusursuz görüntü elde etmeye yardımcı olan ve aynı zamanda hastalıklı bölge hakkında en ince ayrıntılara varana kadar bilgi sunan bir yöntemdir.

Aslında mantık olarak kapalı MR cihazları ile aynı işlevi görmesine rağmen sunduğu konfor sayesinde MR çekimi için uygun olmayan hastalar da bu sistemden kolaylıkla faydalanabilmektedir. Özellikle klostrofobi (kapalı alan korkusu) olan hastalar için son derece etkili bir test yöntemidir. Çünkü kapalı MR sistemlerinde hasta uzun süre kapalı bir alanda beklemek zorunda kalıyor ancak açık MR yöntemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir ve daha kolay bir şekilde görüntüleme sağlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Coronavirus (Korona Virüs) Nedir, Nasıl Başladı, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Açık MR Nedir, Faydaları Nelerdir?

Açık MR kimler için kullanılır?

Kanserli hastalar veya MR ile teşhis edilmesi gereken tüm hastalıklarda geçerli olan ve kullanılabilen açık MR; uzun süre sabit pozisyonda kalamayan hastalarda, kapalı alan korkusu olan hastalarda, bebek hastalarda, çocuk ve yaşlı hastalarda kullanılabilen bir yöntemdir. bu yöntemin sunduğu avantajlar oldukça fazladır.

Tıp dünyasında daha sık kullanılmaya başlayan açık MR cihazları, hastane çalışanları ve hastalar için son derece kolaylık sağlamaktadır. Kapalı MR cihazlarında hastanın ortalama 20-45 dakika arasında kapalı alanda ve tünele benzeyen cihazın içinde hareketsiz şekilde kalması gerekiyor. Ancak bazı hastaların bunu gerçekleştirebilmeleri çok güç oluyor ve bu da alınan görüntülerin sağlıklı şekilde alınmasına engel olmaktadır. Açık MR ise tüm bu sorunların önüne geçmede başarılı bir yöntemdir. Hastanın sabit pozisyonda kalmasına gerek bırakmayan, daha konforlu bir duruş ile görüntüleme alınmasına yardımcı olan açık MR avantajları ile kullanıma daha elverişli olduğunu gösteriyor.

Açık MR avantajları nelerdir?

Geliştirilen modern tıp görüntüleme sistemlerinden biri olan ve hastaların rahatlığı adına daha fazla tercih edilen açık MR’ın birçok avantajı olmakla birlikte hastalar için en önemli avantajları ise şunlardır;

  • Kapalı MR cihazlarında hasta uzun süre tünele benzer yapıda kalmak zorundadır. Ancak açık MR’de böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Kapalı MR cihazlarında, hastanın uzanması ve sabit pozisyonda kalması gerekir. Açık MR cihazlarında ise hastalar oturarak, yan yatarak veya farklı pozisyonlarda kalabilirler.
  • Kapalı MR cihazı, tünele benzeyen bir yapıya sahiptir ve görüntüleme alınırken çok fazla ses çıkartır. Bu da özellikle çocuk hastaların rahatsız olmasına neden olur. Açık MR cihazlarında ise böyle bir durum söz konusu olmadığından çok daha konforludur.
  • Kalp hastası, astım, yüksek tansiyon hastalarının kapalı MR cihazlarına girmeleri bazı sorunlara yol açmaktadır. Ancak açık MR cihazlarında böyle bir durum söz konusu değildir.
İlginizi Çekebilir  Alkali Su Nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Açık MR nerede çekilir?

Modern bir görüntüleme yöntemi olmasına karşın sadece bazı özel hastanelerde bulunan açık MR, çekim için öncesinden randevu almayı gerektirmektedir. Size yakın özel hastanelerden biri ile iletişime geçerek bu konuda bilgi alabilirsiniz. Açık MR fiyatları, kapalı MR fiyatlarına göre daha yüksektir ancak sistemin sunduğu konfor ve rahatlık bu bedele değer.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

  1. […] Açık MR cihazı, kapalı MR cihazından farklı olarak konfor, rahatlık ve görüntü kalitesi bakımından en iyi sonuçları sunmaktadır ve X ışını yaymadığı için de insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olmamaktadır. Bu yüzden hastalıkların teşhisinde daha çok açık emar kullanılmaktadır. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here