‘2020’ye Kalmadan Partiyi Kuracağız’

0
108

Bir süredir gündemi meşgul eden Ali Babacan’ın parti kurma meselesinde Babacan sessizliğini bozdu. Ali Babacan, yaptığı değerlendirmede “2020’ye kalmadan yeni partiyi kuracağız” dedi. 

AKP kurucu üyeliğinden istifa ettikten sonra hakkındaki yeni parti kuracağı iddiaları ile daha sık gündeme başlayan Ali Babacan, sessizliğini bozdu. arar gazetesinden Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’a konuşan Babacan, “2020’ye kalmadan yeni partiyi kuracağız” dedi.

'2020'ye Kalmadan Partiyi Kuracağız'

Babacan, yaptığı değerlendirmesinde “2020’ye kalmadan partiyi kuracağız. Ülkenin başarılı yıllarında mutfakta olan ekiple birlikte çalışıyoruz” dedi.

Kırılma Noktası Nerede Başladı?

Ali Babacan’a yöneltilen “Sizin için kırılma noktası nerede başladı?” sorusuna Babacan şu yanıtı verdi;

”82 milyondan bahsediyoruz. Şahsi duygularla hareket etmek mümkün değil. Ama insanın önemsediği değerler olur, o değerlerin örselenmesinden de rahatsız olur. Şeffaflığı çok önemsedik mesela. Kamuoyu yönetiminde ve siyasette etiği çok önemsedik. Bu konularda problemleri gördüğümüzde de çok geniş çalışmalar yaptık. Kanun tasarıları hazırladık, sunuşlar yaptık. Dünyadaki örnekleri inceledik. Ama bu çabamızda başarılı olamadığımızda da kalbimizde bir kırıklık oluştu doğrusu. Çünkü hayalimiz bu değildi. Çok daha farklı bir Türkiye istiyorduk. Çok daha farklı bir tutum, duruş hayal ettik doğrusu. Bu şahsi değil memleket adına bir hayal kırıklığı oldu.
Yani böyle tek bir kırılma noktası yok. Aslında bir süreç bu”

‘Türkiye’nin başarılı olduğu dönemde mutfaktaki ekip bizimle’

Babacan, yeni ve farklı toplumsal kesimleri size katılmaya nasıl ikna edeceksiniz sorusu üzerine, şu sözlerle yanıt verdi:’

“Ekonomide biz defalarca kriz yönettik. Türkiye’yi çok zor bir dönemde devraldık. Düşünün, 34 yıl çift haneli, üç haneli enflasyon olmuş bu ülkede. 2 yılda tek haneye indirdik, paradan 6 sıfırı attık. İki yılda yaptık bunları. Ekonomide rasyonalite olduktan sonra çabuk toparlanıyor işler.
Adalet, özgürlük ve ekonomi herkesi ilgilendiriyor. Bu üç konuda da bizim samimiyetimizi insanlar biliyor. Bu sorunları çözme kapasitesinin ve niyetinin bizde olduğunu da görüyor insanlar. Niyet ve kapasite. Önce niyetiniz var mı, sonra kapasiteniz var mı? Geçmişe doğru bakın, Türkiye’nin başarılı olduğu dönemleri düşünün. Ekonomide başarılı olduğu dönemleri, dış politikada başarılı olduğu dönemleri, Avrupa Birliği reformlarında başarılı olduğu dönemleri. O dönemlerin arkasındaki, mutfağındaki ekibin tamamı bizim arkadaşımız şu anda. Bu çok büyük bir avantaj. Uygulama tecrübesi olan isimler bunlar.”

‘Gönlümüzden geçen takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak’

Babacan, ‘Parti kuruluyor değil mi?‘ sorusuna ‘Onu yeterince ilan ettiğimizi sanıyorum’ şeklinde yanıt verirken, takvim konusunda ise şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir  Okula Başlangıç Masrafı Ne Kadar?

”Öncelikle ekibin gerçekten gönlümüze uygun bir ekip olması lazım. Çok sayıda insanla görüşüyoruz, değerlendiriyoruz. Bu biraz vakit alacak. Ama vakit derken de çok ucu açık bir süreçten bahsetmiyoruz. Bu geniş ekiple politika çerçevelerini çalışacağız. Tabii öyle çok detaylı projeler, spesifik binlerce sayfalık program detaylarından burada bahsetmiyoruz. Ama bu ekibin ortak vizyonunu kurgulayacağız.
Bunları dikkate aldığımızda gönlümüzden geçen takvimler 2020’yi göstermeden tüzel kişiliği kurmak. Kalite çok önemli burada. Ne insan kaynağından ne de yapılacak işin kalitesinden asla taviz vermek istemiyoruz. Takvim konusunu yaklaşık olarak bir takvim olarak ifade etmekte fayda var.”

Ümmeti bölme, ihanet gibi suçlamalar AKP kurulurken de yapıldı

Partinin adının henüz belli olmadığını söyleyen Babacan, ‘ihanet, ümmeti bölme’ gibi ithamlarla ilgili olarak ise “İlginçtir, bu ifadeler aslında AK Parti kurulurken de çok sarf edildi. AK Parti kurulurken önde gelen isimlerle ilgili bu ifadeler çok kullanıldı. Hatta bugünkü ifadelerden daha ağır ifadeler kullanıldı. O dönemi bir hatırlamak lazım” dedi.

‘Gül bizim çalışmalarımıza tam destek veriyor’Babacan,

Abdullah Gül‘ün de yeni hareket içinde yer alması tartışmaları ile ilgili olarak şunları söyledi:

”Abdullah Bey şu anda bizim çalışma şeklimizin ve ilişkimizin yanlış anlaşılmasını istemiyor doğrusu. Öncelikle şunu söyleyeyim, kaygılarımız aynı. Bizim çalışmalarımıza tam destek veriyor. Ayda bir veya iki defa görüşüyoruz. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz.Öte yandan Abdullah Bey Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra aktif siyasette yer almayacağını kamuoyuna açıklamıştı. Tarafsız Cumhurbaşkanlığı konumundan sonra da bir siyasi parti çatısı altında olmayı doğru bulmuyor.”

‘Davutoğlu ile önceliklerimiz, yöntem ve üslup oldukça farklı’

Babacan, Ahmet Davutoğlu konusunda “İlmine saygı duyduğumuz bir insan. Ailecek yakın olduğumuz ve sevdiğimiz birisi kendisi. Ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı. Şu anda bizim geleceğe bakmamız gerekiyor ve tam anlamıyla bir ekip çalışması yapmamız gerekiyor.” yorumunda bulundu.

İlginizi Çekebilir  Fenomenlik İçin Soyundu, Linç Edilmekten Zor Kurtuldu

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here